cam




Club Atlètic Manresa

Notícies

Recull de notícies destacades.

PROJECTE NOVA PISTA ATLETISME!!

https://www.manresa.cat/docs/arxius/memoria_i_planols_man.prm_1819.pdf

L'entitat i l'atletisme, protagonista a la 49a Nit de l'Esportista

Millor entitat, la Mar 2a millor esportista, la Mònica 3a millor esportista, la Loles millor màster. Reconeixement als equips campions de l'entitat en aquest 2019: sub14 masculí, sub14 femení, sub16 masculi, sub16 femení, i el femení senior de cros. Comptar entre els finalistes en les diferents categories amb l'Adrià, la Bethelhem i la Judith com esportistes joves, i a la Montserrat com esportista màster, tots ells recollint el seu merescut guardó de finalista. Va estar una Nit en que el protagonisme de l'entitat i de l'atletisme va estar molt present durant tota la gala. 

Per l'entitat es un orgull i una satisfacció plena que la ciutat reconegui el treball que es fa i les fites que s'asoleixen, tant a nivell individual com colectiu. Ahir, es va recollir el 10è guardó com a millor entitat en aquests 49anys de Nit de l'Esportista: 1979-1980-1981-1991, i en les darreres disset edicions l'entitat ha estat considerada la millor en cinc d'elles : 2002-2006-2008-2014 i la d'ahir. 

Si a tot això, s'afegeix que en l'apartat de millor equip absolut de l'entitat (categoria que es va iniciar el reconeixement en el 2009 i que per tant, es porten 11 edicions), s'ha considerat que l'equip absolut femení ha estat el millor equip absolut de la ciutat en 6 edicions: 2009-2012-2013-2015-2016-2017, nomès ens queda mostrar la nostra satisfacció, i seguir continuant treballant amb la mateixa ilusió que s'ha fet fins ara.

Gràcies Manresa! Seguim!

NIT 2019

14 medalles en el català sub20-23

Aquest diumenge s'ha disputat a Tarragona el Campionat de Catalunya sub20 i sub23, i la representació de l'Avinent Manresa s'ha endut cap a la capital del Bages catorze medalles (9 d'or, una d'argent i 4 de bronze). 

Cal esmentar el Rècord Absolut de l'entitat a càrrec de la manresana Meritxell Tarragó en la final dels 400mll sub20 al marcar uns brillants 55"84, i el triplet d'or asolit per la llançadora Montserrat Montañés proclamant-se campiona catalana sub20 en Pes (11,24m), Disc (37,45m) i Martell (52,83m).
En el català sub20, l'actuació manresana ha estat:
Titols catalans per:
Josep Maria Llanas en els 200mll (22"47)
Toni Baños en 3000m obstacles (9'16"44)
Laia Solà en els 100mll (12"25)
Meritxell Tarragó en 400mll (55"84)
Montserrat Montañés en Pes, Disc i Martell
Subcampionats catalans per:
Judith Sellarés en Jabalina (36,12m)
Bronze català per:
Josep Maria Llanas en 100mll (11"02)
Posicions de finalista per:
Anna Cabrera 4a en Jabalina (34,46 -mmp-) i 5a en Pes (9,48m).
Judit Martinez 5a en Martell (37,50m -mmp-)
Gerard Manzano 8è en 400mll (52"78).
En el català sub23, l'actuació ha estat:
Titols catalans per:
Ellà Bestué en Llargada amb 5,68m
Eva Muñoz en 10000 marxa amb 59'16"73
Bronzes catalans per:
Emilia del Hoyo en 100m tanques (14"58)
Ellà Bestué en Triple (11,75m)
Mar Garcia en 200mll (26"18)
Posicions de finalista per:
Julia Quevedo 4a en Triple (11,71m)
Marc Sanjust 4rt en 100mll (11"45)
Marc Sanjust 4rt en 200mll (23"36)
laia solà

Dinou medalles en el català master

Tempesta de medalles (8 d'or, 10 d'argent i una de bronze) les aconseguides per la representació de l'Avinent Manresa en el Campionat de Catalunya Master disputat aquest diumenge a les pistes d'atletisme de Barberà del Vallés.
 
Titols catalans per:
Raul Sanchez en Pes (7,14m) i Disc M85 (20,33m).
Maria Rosa Busquets en 100mll (16"82), en 200mll (33"65) i en 400mll W60 (1'24"35) .
Anna Circuns en 400m tanques W35 (1'07"62).
Montserrat Prat en Perxa M50 saltant 2,80m.
Josep Perramon en 400mll M75 (1'24"91).
Subcampionats catalans per:
Joan Busquets en Martell (19,20m) i Martell pesat M80 (7,02m).
Joaquim Falcó en Jabalina M60 (31,94m) .
David Diaz en 100mll M45 (12"36) i en 200mll M45 (25"25)
Sergi Martinez en 400mll M40 (54"53).
Salvador Amella en Altura M45 saltant 1,61m
Ricard Torres en Llargada M45 saltant 5,54m.
Marc Vallbona en 400 metres tanques M40 (1'10"23).
Cristina Sanchez en Disc W45(20,11m)
Bronze català per:
Francesc Ferrer en 100mll M70 (18"09).
Tanmateix, destacar els registres de Marc Vallbona en 400 metres llisos M40 amb 56"43, i del llançador Javier Garcia en Pes M50 llançant la bola fins 9,00 metres (5è), i el Disc fins 20,33m (7è).
podi 400tq master Marc Vallbona

Podis en la 12 Cursa La Maquinista

Presència d'atletes de l'Avinent Manresa en els dos podis absoluts de la 12a Cursa de La Maquinista disputada aquest diumenge per els carrers de Barcelona. 
Abel Casalí es va imposar amb autoritat en la distància dels cinc quilòmetres amb un temps de 15'46". Arnaul Lopez va estar 7è (17'10"), Oscar Serra 8è (17'14"), i Lluis Traveset (18'07"). 
En la categoria femenina, la manresana Lorena Cubillas es va enfilar al segon esglaó del podi absolut, entrant en una brillant segona posició amb 20'00". Destacar la 4a posició d'Ariadna Arisó amb 21'03".
podi la Maquinista

Les noies, cap a la Final B, amb 5 punts !

Ahir a Andujar la formació femenina de l'Avinent Manresa va signar una de les actuacions més treballades dels darrers temps. En una tarda on la calor axfisiant (38 graus) i el sol aplastava a qualsevol que no estès resguardat a l'ombra, les manresanes van saber lluitar i sobreposar-se a una tarda enverinada d'aconteixements negatius que anaven sumant a una llista llarga de absències importants que s'havien hagut d'afrontar per aquest compromis. Les importants baixes de la marxadora Mar Juarez (per sobrecàrrega), de la quatrecentista Laura Bou i de la llançadora Judith Sellarès (per questions personals), de la saltadora Ellà Bestué (per compromisos universitaris), de la velocista Judith Devers (lesió), que l'equip manresà no podia comptar per aquest compromis, s'afegia a mig encontre els tres salts nuls de Mònica Clemente sobre 3,80 metres i la desqualificació de la jove marxadora Nuria Ballarín en els 5000m marxa. Tot això sumat feia quasi impossible treure algo positiu d'Andujar. Però a aquest equip no se li pot demanar més del que ja ha demostrat any darrera any, aconseguint a travès de treball, esforç, sacrifici i lluita, fites que es podien considerar inasequibles. 
I aixì va estar, lluitant fins a la darrera posta del relleu llarg que tancava el quadrangular, va aconseguir un valuos punt sobre Unicaja Jaen que va saber quasi a victòria total. 
La classificació final de l'encontre va quedar: ALCAMPO SCORPIO-71 de Saragossa (213 punts), CUEVA DE NERJA de Malaga (164), AVINENT MANRESA (154) i UNICAJA JAEN (150). 
Amb aquest resultat, l'equip manresà es classifica 9è desprès de les dues jornades disputades, i lluitarà en la final "B" d'aquesta Divisió d'Honor 2016 (a disputar el proper 15 de juny), per les posicions (9a a 16a), arribant a la mateixa com l'unic equip amb cinc punts acumulats, avantatje que hauria de servir a les manresanes per afrontar aquest darrer compromis de club amb cert optimisme d'asolir la permanència un any més a la màxima categoria estatal. 
Individualment, cal destacar:
a Meritxell Soler per la seva victòria en el 3000 amb l'excelent registre de 9'46"74 (mmp), desprès d'haver corregut 80' abans el 1500 on va ocupar la segona posició, aportant 15 punts a l'equip. 
a Marina Guerrero per el seu treballat triomf en els 3000 metres obstacles amb 10'46"94, i per el segon lloc en els 800 metres amb uns destacats 2'11"61, sumant 15 punts a la seva actuació. 
a Paula Raul per els seus excelents 13"79 en els 100 tanques entrant segona, i per la 4a posició en la Llargada amb 5,66 metres, donant 12 punts a l'equip. 
Cal esmentar les valuoses segones posicions de la quatrecentista Meritxell Tarragó en uns lluitats 400 metres on va aturar el cronòmetre en 56"16, de la llançadora Montserrat Montañes en Martell llançant l'artefacte fins 50,68 metres, i de l'obstaculista Mercè Guerra en els 3000 obstacles marcant 10'55"44 amb un excelent final de cursa. 
L'actuació manresana va estar:
100 metres llisos LAIA SOLÀ (6a amb 12"29) i XENIA PUBILL (8a amb 13"17)
200 metres llisos MAR GARCIA (6a amb 26"21) i AVRIL DURAN (8a amb 27"35)
400 metres llisos MERITXELL TARRAGÓ (2a amb 56"16) i ANNA CABRERA (8a amb 66"15)
800 metres llisos MARINA GUERRERO (2a amb 2'11"61) i NURIA TIÓ (3a amb 2'13"87)
1500 metres llisos MERITXELL SOLER (2a amb 4'35"20) i CARLOTA SOLER (5a amb 4'39"91 -mmp-)
3000 metres llisos MERITXELL SOLER (1a amb 9'46"74 -mmp-) i MIREIA GUARNER (5a amb 10'27"08)
3000 metres obstacles MARINA GUERRERO (1a amb 10'46"94) i MERCÈ GUERRA (2a amb 10'55"44)
100 metres tanques PAULA RAUL (2a amb 13"79) i LAURA DEL PASO (6a amb 14"96)
400 metres tanques ANGELA LOPEZ (4a 1mb 1'05"25) i MAITE MARZO (8a amb 1'07"30)
5000 metres marxa EVA MUÑOZ (3a amb 26'42"70) i NURIA BALLARIN (desq.)
Altura SOFIA ZORRILLA (4a amb 1,66m), i CLAUDIA GALAN (8a amb 1,50m)
Perxa MERITXELL LLADÓ (4a amb 3,20m), i MÒNICA CLEMENTE (nuls)
Llargada PAULA RAUL (4a amb 5,66m), i JULIA QUEVEDO (7a amb 5,28m)
Triple JULIA QUEVEDO (4a amb 11,65m), i RUTH TRISTANY (7a amb 11,04m -mmp-)
Pes AINHOA MARTINEZ (4a amb 12,21m) i ANNA CABRERA (8a amb 10,12m)
Disc AINHOA MARTINEZ (4a amb 41,95m) i MONTSE MONTAÑES (7a amb 36,16m)
Jabalina BLANCA GARCIA (4a amb 41,61m) i EULALIA TORRESCASANA (8a amb 20,98m -mmp-)
Martell MONTSE MONTAÑES (2a amb 50,68m), i MARIA TORRES (3a amb 48,55m)
Relleus 4x100 LAIA SOLA-MONICA CLEMENTE-LAURA DEL PASO-MAR GARCIA (3eres amb 47"87)
Relleus 4x400 ANGELA LOPEZ-NURIA TIÓ-MAITE MARZO-MERTXELL TARRAGÓ (3eres amb 3'58"92)
La final "B" del proper 15 de juny (amb seu per decidir encara) reunirà als equips de: AVINENT MANRESA (5 punts), AD MARATHON de Madrid (4), RIA FERROL (4), BAT AMARA Pais Basc (3), ISS-L'HOSPITALET (3), UNICAJA JAEN (2), TENERIFE CAJACANARIAS (2), i ELCHE DECATLON (2). 
equip a Andujar 2019